Neúnosná a dlhodobá intenzifikácia poľnohospodárstva, hlavne zvyšovaním množstva použitých hnojív, herbicídov a pesticídov, podstatne redukovala finančné náklady na výrobu kultúrnych plodín a chov zvierat. Zároveň však priniesla aj výrazné znečistenie a zamorenie škodlivinami celých rozsiahlych krajinných ekosystémov. Prírodné zeolity sú určite jednou zo surovín budúcnosti aj v poľnohospodárstve. Neustále pribúdajúce nové výsledky vedeckých prác, experimentálnych štúdií ale aj praktické výsledky z chovov hospodárskych zvierat a pestovania rastlín sú toho dôkazom. Postupný prechod na prevládajúce biologické hospodárenie na pôde, ako aj zmeny vo veľkochovoch zvierat, budú praktický význam prírodných zeolitových surovín postupne len a len zvyšovať.
Čo sú to vlastne tie zeolity?
Prírodné zeolity určite patria k zaujímavým a perspektívnym nerastným surovinám. Chemickým zložením sú prírodné zeolity ako minerály vodnaté hlinito-kremičitany s priestorovou stavbou tetraédrov. Kremičitanové SiO2 tetraédre sa navzájom spájajú výlučne prostredníctvom atómov kyslíka O2. Vytvárajú tak špecifickú štruktúru poprepájanú sieťou kanálikov konštantných rozmerov. Je v nich prítomný záporný náboj vznikajúci nahradzovaním Si4+ za Al3+. Kanáliky v zeolitovej štruktúre sú obsadené molekulami vody H2O, ktorá má polárny charakter a je všeobecne známa ako tzv. zeolitová voda. Môže byť opatrným zahrievaním zo štruktúry zeolitových minerálov vytesnená (dehydratácia) a opätovne vo vhodných geochemických podmienkach do nej vstúpiť (hydratácia).
V súčasnosti rozoznávame viac ako 50 prírodne sa vyskytujúcich minerálov zeolitovej skupiny. Ale len sedem z nich (klinoptilolit, chabazit, mordenit, erionit, ferierit, analcim a philipsit) sa priemyselne ťažia a využívajú. V prírodných geologických podmienkach sa najčastejšie vyskytujú zeolity – klinoptilolity. Sú to zároveň aj najdetailnejšie kryštalochemicky študované zeolitové minerály. Hlavne kvôli ich jedinečným fyzikálnym a chemickým vlastnostiam (sorpčné, katalytické či iónovo výmenné vlastnosti). Okrem už zmienených minerálov zeolitovej skupiny, môže hornina zeolit obsahovať aj sprievodné minerály. Sú to najmä ílové minerály (napr. kaolinit, montmorillonit, illit), seladonit, chlorit, kristobalit, kremeň či rôzne živce a sľudy. Ak hlavným minerálom v takejto hornine je práve klinoptilolit, potom môžeme hovoriť o takejto nerastnej surovine ako o prírodnom zeolite klinoptilolitového typu.
Ak sa chcete dozvedieť viac o zeolitoch, kliknite SEM.
Pridať nový komentár
Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.