Asi v každom článku nájdete, že prioritnou úlohou slnečných okuliarov je ochrana pred UV žiarením, čo je samozrejme pravda. Paradoxom je, že UV žiarenie ľudské oko nevníma a ani nevidí. Samozrejme je pre naše telo škodlivé. 100% UV filter majú dnes už takmer každé slnečné okuliare. Dokonca aj tie zo stánku ázijského pôvodu. Prečo teda investovať do kvalitných okuliarov z očnej optiky? Tu vám popíšme niekoľko dôvodov.
Kvalita skiel slnečných okuliarov.
Aj keď slnečné okuliare nemajú dioptrie, neznamená to, že nezáleží na kvalite slnečného skla. Ak máte nekvalitne vyrobené slnečné sklíčka, ochránia vás síce pred UV žiarením, ale môžu spôsobovať iné problémy. Takéto slnečné okuliare nám môžu “ťahať” oči, či spôsobovať migrény. Dôležitý je aj materiál, z ktorého sú slnečné sklá vyrobené. Pri výbere okuliarov venujte pozornosť aj hrúbke slnečných skiel. Kvalitné firmy ako napr. Ray-Ban, Oakley osádzajú aj do nedioptrických slnečných okuliarov kvalitné, vybrusované šošovky. Vyrobené sú buď z vysoko kvalitného polykarbonátu alebo minerálneho skla. Pokiaľ vidíte, že v okuliaroch, je len tenučká, zafarbená fólia, tak by som ich nekupoval a nezáleží mi na značke. Veľakrát sa stretnete aj s tým, že “kvázi” značkový výrobca vyrobí veľmi zlé slnečné okuliare.
Dodatočné úpravy na slnečné okuliare
Okrem samotnej farby môžu byť šošovky v slnečných okuliarov polarizačné. Cez takéto sklíčka sa nám díva čistejšie. Filtrujú totiž nepriaznivé odlesky od lesklých plôch.
vysokokontrastné zorníky nám umožnujú lepšiu adaptáciu pri náhlej zmene slnečných podmienok. Stáva sa Vám, pri premenlivom počasí, že si slnečné okuliare niekoľkokrát za sebou nasadíte a zasa zložíte, lebo sú moc tmavé. Vysoko- kontrastné zorníky sú výhodné pri náhlych svetelných zmenách. Keď už raz máte slnečné okuliare nasadené, nemusíte ich stále skladať a zakladať, dívať sa Vám bude stále dobre. Takéto sklá sú napríklad Ray-.Ban Chromance alebo Oakley Prism.
antireflexná úprava sa v slnečných okuliaroch väčšinou používa na zadnej strane skiel. Slúži na to, aby sa nám svetlo z boku neodrážalo do oka a aby na skle nevznikali zbytočné odrazy a paobrazy. Potom sa díva cez slnečné okuliare rozhodne čistejšie.
Správne sklá na správny účel (alebo okuliarov a kabeliek nie je nikdy dosť)
Každá výhoda si so sebou prináša aj nevýhody. Hold, raz na svete musí byť rovnováha. Napr. pri polarizačných okuliarov nemusíte vidieť LCD displeje niektorých digitálnych zariadení alebo head-up displej v aute. Pri svetlejších vysokokontrastných zorníkov (napr. oakley prism trail) Vás veľmi ostré slnko môže oslepovať a budete prižmurovať aj so slnečnými okuliarmi. Pokiaľ si zvolíte veľmi tmavé sklá s polarizáciou a zrkadlovou úpravou, tak sa Vám bude pri mori na ostrom slnku dívať perfektne a všetci naokolo budú prižmurovať. No vrátite sa do našich podmienok a okrem pár dní v lete a v zime okuliare možno nevyužijete, lebo budú moc tmavé. S okuliarmi je to podobné ako s topánkami. Na všetko nám jedny proste nestačia. Môžete, samozrejme, chodiť po snehu v teniskách, no nemusí to byť ten najlepší nápad.
Vybrať správnu veľkosť
Medzi železné pravidlá aby ste neurobili chybu pri veľkosti sú najdôležitejšie tieto:
Správna šírka: okuliare by pri spánkoch nemali tlačiť, no nemalo by tam byť viac ako 2-3 mm miesta. Ak si vyberiete príliš široké okuliare, môže Vás slnko oslepovať z boku, resp. odrazom zo zadnej plochy šošovky.
Nosník slnečných okuliarov by mal dokonale priliehať na nose, nemal by sa nikde otláčať. Rozhodne by nemali okuliare v strede sedieť nad koreňom nosa. Keď si vyberiete príloš úzky nosník, celé okuliare to nadvihne, viac sa otláčajú na nose a v strede okuliarov vznikne neestetická “dierka”
Pridať nový komentár
Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.