Aj vám sa stáva, že keď sa rozhliadnete po okolí so záujmom sledujete krásne rodinné domy či záhrady a v kútiku duše túžite raz taký domček vlastniť? Vlastné bývanie je snom každého človeka, ako však začať? Hovorí sa, že začiatky sú vždy ťažké a inak tomu nie je ani pri získaní vlastného bývania.
Výber pozemku pre budúci dom
Čo všetko zvážiť pri výbere pozemku?
Ak vás teda oslovili práve rodinné domy, prvým a najdôležitejším krokom je výber a kúpa vlastného pozemku. Vybrať ten správny pozemok znamená zvoliť si miesto, kde prežijeme možno aj celý svoj život. Aj keď pri súčasných cenách, ktoré závisia práve od konkrétnej lokality, býva dosť zložité nerobiť žiadne kompromisy pri výbere ideálneho pozemku. Snažte sa však brať do úvahy potreby vašej rodiny, ako napríklad dochádzku do zamestnania, detí do škôlky či do školy, dostupnosť obchodov, zdravotníckych zariadení a autobusovej, prípadne vlakovej dopravy. Ak pri výbere pozemku tieto dôležité okolnosti podceníte, môže to v budúcnosti spôsobovať zbytočné komplikácie a problémy. Výhodou sú pozemky, kde sú už vybudované cestné komunikácie aj inžinierske siete a tým zabezpečené prípojky pre vodu, kanalizáciu, elektrinu či plyn.
Veľkosti pozemkov pre rodinné domy
Pri kúpe pozemku musíte vedieť aj to, aký typ rodinného domu plánujete stavať. Napr. pre rodinné domy v radovej zástavbe sú postačujúce najmenšie stavebné pozemky (približne 300–400 m2). Samostatne stojace rodinné domy si vyžadujú stredne veľké pozemky (400 – 800 m2). Okrem veľkosti pozemku je dôležitý aj jeho tvar, svahovitosť terénu a jeho orientácia na svetové strany.
Po kúpe pozemku…
Ak ste sa už stali šťastnými majiteľmi svojho vlastného kúska zeme, čakajú vás ďalšie potrebné kroky, ako napr. vyhotovenie projektovej dokumentácie, ktorá je potrebná pre vydanie stavebného povolenia. Kúpa pozemku väčšinou pohltí podstatnú časť finančných prostriedkov, preto je dôležité zvážiť možnosti na financovanie samotnej stavby a podľa toho sa rozhodnúť či zrealizujete výstavbu rodinného domu pomocou firmy (tzv. rodinné domy na kľúč) alebo svojpomocne, prípadne kombináciou týchto dvoch možností.
Pridať nový komentár
Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.