Oxytocín je hormón, ktorý radi označujeme ako hormón lásky. Tento hormón sa v tele vytvára počas príjemných chvíľ, činností ako sexuálne vzrušenie, orgazmus, zaľúbenie. Vďaka tomuto hormónu sú ľudia viacej priateľský a ľahšie nadväzujú vzťahy.
Na čo hormón oxytocín vplýva
Hormón lásky, oxytocín vytvára hypofýza a má vplyv na aktivitu pravej časti mozgu. Táto časť mozgu reaguje na negatívne podnety, ktoré sú vďaka oxytocínu tlmené. To znamená, že ľudia, ktorí majú vysokú hladinu tohto hormónu napríklad lepšie zvládajú stres, hnev alebo aj depresiu. Hormón hrá v ľudských vzťahoch dôležitú úlohu. S jeho pomocou je nadväzovanie nových vzťahov oveľa jednoduchšie. Výskum dokazuje, že deti, ktorým sa nedostalo dostatok materinskej lásky majú hladinu oxytocínu nižšiu, z čoho vyplýva ich zlé správanie k matke, ale aj k ostatným ľuďom v spoločnosti. Nízku hranicu oxytocínu vraj majú aj autistický ľudia, a preto nadviazať vzťah s inými ľuďmi je veľmi ťažké. Polemizuje sa o tom, či by pomocou syntetického oxytocínu, pitocínu, nebolo možné túto bariéru prekonať.
Oxytocín v tehotenstve počas pôrodu i po ňom
V tehotenstve má oxytocín vplyv na kontrakcie maternice, ktoré držia plod v jej vnútri. Počas pôrodu sa vďaka nemu určuje sila a rytmus kontrakcií. Hladina oxytocínu sa zvyšuje keď sa otvára panvové dno, vagína sa rozširuje a hlavička dieťaťa zostupuje. Oxytocín má taktiež vplyv na vypudenie placenty a opätovné zvinutie maternice.
K ešte vyššej produkcii oxytocínu dochádza v momente, keď si matka prvýkrát privinie svoje bábätko. Vďaka tomuto hormónu vzniká medzi matkou a dieťaťom silné puto. Oxytocín rovnako napomáha k tvorbe a vylučovaniu materinského mlieka.
Počas pôrodu sa používa aj vyššie spomenutý syntetický oxytocín, resp. pitocín. Ak sú pôrodné kontrakcie veľmi slabé a teda pôrod je zdĺhavý, formou infúzie sa zvykne podávať práve pitocín. Väčšina žien, ktorým tento hormón bol aplikovaný však tvrdí, že kontrakcie boli ešte bolestivejšie, častejšie a neovládateľné. Preto ak je potrebné oxytocín aplikovať, pacientky si k nemu často pýtajú bolesť utišujúce lieky.
Pridať nový komentár
Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.