Čínske jedálenské paličky sú jedným z charakteristických rysov čínskej kultúry. Ich používanie je rozšírené v krajinách čínskeho kultúrneho vplyvu. Napríklad v Kórei, Japonsku alebo aj Vietname. Čínske paličky majú guľatú spodnú časť pre uchopenie jedla, pričom japonské ju majú sploštenú. Podľa nepodložených predpokladov poznalo jedálenské paličky už nepolitické obyvateľstvo okolia Žltej rieky, aj keď v archeologickom materiáli nie sú samozrejme prítomné. Kniha obradov z doby Chan obsahuje v časti venovanej správania sa pri stole príkaz, že pri jedení ryže a prosa sa nemajú používať paličky. Jesť sa má vopred umytou rukou.
Čínske paličky sú tradičný ázijský príbor
Občas možno niektorí neznalí majú predstavu, že obyvatelia Číny jedia len bambusovými paličkami. Nie je to ale vôbec tak. Miestni v skutočnosti používajú okrem paličiek aj nám dobre známe vidličky a nože. A dokonca niekde stále používajú pri jedle len svoje ruky. Čínske paličky sú však najpoužívanejší a najtradičnejší príbor v celej Ázii. V Číne sa im hovorí kuaizi. Sú to drevené paličky s jedným koncom hranatým a druhým kužeľovitým.
Vetvičky, paličky, varechy aj mutvičky
Rôzne vetvičky a paličky neboli hneď príborom slúžiacim na prenos jedla z nejakej nádoby priamo do úst. Boli skôr nástrojom na varenie, obracanie mäsa na panvici a manipuláciu so žeravými uhlíkmi. Pôvodní Číňania si pripravovali jedlo na ohni. Jedlo však v tom čase mohli konzumovať len holými rukami. Pretože mali hlad, naučili sa jedlo premiestňovať z ohňa pomocou vetvičiek a paličiek.
Čínske paličky ako súčasť etikety
Správne držanie paličiek pri jedle je dôležité. Poukazuje na dobrú výchovu a patrí k etikete. Malé deti sa učia aj formou hry a zábavy držať paličky od malička. Má sa za to, že používanie paličiek stimuluje určité časti mozgu a pomáha deťom v ich vývoji. Nielen preto je správne držanie paličiek precvičované aj v školách, kde majú zavedené hry zbierania malých predmetov čínskymi paličkami.
Pridať nový komentár
Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.