O anémii, alebo chudokrvnosti ste už určite počuli. Je to závažné ochorenie, ktoré sa môže objaviť v každom veku, no ktoré sa najčastejšie objavuje u malých detí. Trochu viac o tom, čo je anémia, sa vám pokúsim vysvetliť v tomto článku.
Čo môže spôsobiť anémiu
Anémia môže vzniknúť z viacerých príčin. Najčastejšie je to však kvôli nedostatku železa. Ten je totiž súčasťou hemoglobínu, červeného farbiva nachádzajúceho sa v červených krvinkách, ktorý rozvádza kyslík po celom tele a zásobuje ním jednotlivé orgány. Popri tom z tela odvádza CO2. Pri nedostatku železa sa teda znižuje aj množstvo hemoglobínu a organizmus tak trpí nedostatkom kyslíka.
Príčina vzniku anémie však nemusí súvisieť iba s nedostatkom železa. Spôsobiť ju môže niekoľko ďalších faktorov. Anémia môže taktiež vzniknúť kvôli zníženej tvorbe červených krviniek, ich zvýšenému rozpadu alebo zvýšenej strate. Anémia ale môže byť aj dedičná, alebo vzniknúť kvôli nedostatku krvného farbiva v červených krvinkách.
Prejavy a liečba
Dieťa trpiace anémiou často pociťuje únavu a vyčerpanosť. Prejavuje sa tiež bledosťou kože, nechutenstvom, poruchami sústredenia, nervozitou, úbytkom telesnej hmotnosti, spomalením rastu a napríklad aj znížením motorickej aktivity.
Ak sa u dieťaťa takéto poruchy prejavia, je potrebné s ním zájsť k lekárovi. Ten mu odoberie krv a nechá urobiť krvný obraz. Súčasťou vyšetrenia je aj podrobná anamnéza, pri ktorej sa lekár snaží zistiť príčinu vzniku anémie. Potom navrhne liečbu, ktorá spočíva najmä v úprave stravy. Tá by mala byť vyvážená a obsahovať dostatok železa. Popri strave sa môžu užívať aj výživové doplnky bohaté na železo. Ak je však anémia veľmi vážna, je potrebná transplantácia kostnej drene, v ktorej sa tvoria červené krvinky.
Anémia a prevencia voči nej
Aby dieťa netrpelo nedostatkom železa a teda anémiou, je potrebné dbať na prevenciu. To znamená poskytovať mu stravu s dostatkom železa. Pri kojení sa napríklad viac odporúča materské mlieko, pretože sa z neho lepšie vstrebáva železo. Umelé mlieka sú často vyrobené z kravského mlieka, ktoré môže spôsobiť stratu železa črevom. Kravské mlieko sa preto neodporúča piť deťom mladším ako 1 rok. (Niektorí túto hranicu posúvajú až na roky 3.) Výborným zdrojom železa je červené mäso, listová zelenina, strukoviny (ktoré si môžete dopestovať aj sami doma) cereálie, sušené ovocie… No a aby sa železo lepšie vstrebávalo, stravu je dobré obohatiť o vitamín C.
Pridať nový komentár
Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.