Detský problém - ovčie kiahne Detský problém - ovčie kiahne
Home   /   Zdravie  /   Ovčie kiahne – v detstve samozrejmosť, v dospelosti problém

Ovčie kiahne – v detstve samozrejmosť, v dospelosti problém

Ovčie kiahne – v detstve samozrejmosť, v dospelosti problém

Ovčie kiahne (odborne nazývané aj varicella), je najčastejšie vírusové ochorenie u detí. Spôsobuje ho vírus varicella-zoster, ktorý patrí medzi herpetické vírusy a je vysoko nákazlivý, pričom samotným zdrojom nákazy je chorý človek.

Čo so sebou prinášajú ovčie kiahne?

Ovčie kiahne sa prenášajú vzduchom (kvapôčkami uvoľnenými do ovzdušia pri kašli a kýchaní infikovaných ľudí) alebo dotykom. Človek s ovčími kiahňami je infekčný od dvoch dní pred objavením vyrážok až dovtedy, kým sa aj posledné pľuzgiere nepokryjú chrastami, teda zvyčajne 10-14 dní po objavení prvých vyrážok. Pri ovčích kiahňach sa vyrážky najprv vyskytnú na tele, potom sa šíria na tvár a končatiny. Neskôr sa zmenia na svrbiace pľuzgiere naplnené tekutinou, ktoré postupne vysychajú a pokryjú sa chrastami.

Komplikácie, ktoré sa môžu vyskytnúť

Najčastejšou komplikáciou je bakteriálna infekcia pľuzgierov, spôsobená škriabaním vyrážok, ktoré niekedy naozaj neznesiteľne svrbia. U novorodencov alebo ľudí s oslabenou imunitou je zvýšená pravdepodobnosť závažnejšieho priebehu ochorenia a vzniku komplikácií, napr. zápalu pľúc. Pokiaľ ste ovčie kiahne ešte neprekonali, máte vysokú pravdepodobnosť, že sa po kontakte s infikovanou osobou nakazíte i vy. Až po prekonaní ochorenia sa človek stáva voči nej imúnny. Vírus však zostáva neaktívny v nervových bunkách a vo vyššom veku sa môže aktivovať a spôsobiť nepríjemné ochorenie s názvom pásový opar.

Keď dieťa dostane ovčie kiahne…

Najčastejšie sa ovčie kiahne vyskytujú u detí do 6 rokov. Ochorenie sa najskôr prejaví únavou a príznakmi podobnými ako pri nachladnutí, teda napr. kýchaním či teplotou. Neskôr sa prejavia aj kožné zmeny a výsev vyrážok. Dieťaťu je potrebné dopriať odpočinok, dostatok tekutín, znižovať horúčku a na zmiernenie svrbenia natierať pokožku tekutým zásypom (zamedziť škriabanie, ostrihať nechty, aby sa predišlo infekcii a nevznikli trvalé jazvy). Pri návšteve lekára je dôležité počkať na vyšetrenie v izolačnej miestnosti na to určenej. Samozrejmosťou je pobyt doma v teple mimo kolektívu.

Ovčie kiahne a tehotenstvo

Pre plod je veľkým rizikom prekonanie ovčích kiahní v tehotenstve a to hlavne do 20. týždňa tehotenstva, kedy toto ochorenie môže spôsobiť vážne poškodenia plodu, najmä jeho mozgu, zmyslových orgánov a kostí. Pokiaľ chcete mať istotu, že sa v tehotenstve týmto vírusovým ochorením nenakazíte, dnes je už dostupné aj očkovanie proti ovčím kiahňam. Viac o problematike ovčie kiahne u detí a ovčie kiahne v tehotenstve nájdete na stránke MODRÝ KONÍK.

Tags

Súvisiaci článok

Pridať nový komentár