Naše zdravé oko je v prepojení s ľudským mozgom určite ten najdokonalejší a najužitočnejší optický aparát, ktorý doposiaľ poznáme. Aj napriek tomu má svoje limity a ľudstvo si to uvedomuje odjakživa. Odpradávna pohľady našim predkov smerovali s úžasom na nočnú oblohu plnú hviezd. Konštruovali si praktické optické pomôcky, ako si tieto vesmírne objekty priblížiť a detailnejšie ich študovať. Vnikali prvé ďalekohľady. Pokiaľ chceme pozorovať krásy krajiny vôkol nás, pasúce sa zvieratá v diaľke či z bezpečnej vzdialenosti sledovať erupcie lávy na vzdialenom ostrove, budeme potrebovať naše vlastné oči značne “predĺžiť”. Túto možnosť poskytujú práve vhodne zvolené ďalekohľady. Má ho vo svojej základnej terénnej výbave bežný milovník prírody, vedecký pracovník, poľovník či turista.. Skrátka ktokoľvek z nás kto sa chce pokochať pohľadom na vzdialenejšie dianie na miestach, kam jeho oko nedohľadne.
Základné druhy ďalekohľadov
V dnešnej dobe už máme ďalekohľady, ktoré ponúkajú extrémnu kvalitu videného obrazu v diaľke. Zároveň si ich môžeme vziať napríklad aj do vrecka alebo brašny bez toho, aby nás pri nosení priamo v teréne či počas výletu akokoľvek príliš obťažovali. Ďalekohľady sa delia na dva základné druhy. Monokulárne a binokulárne. Ako monokulárne ďalekohľady označujeme tie, cez ktoré sa pozeráme iba jedným okom. Väčšinou sa používajú na športové účely, na strelnici, meranie vzdialenosti, detailné pozorovanie vzdialených objektov a pod. Binokulárne konštrukcie sú ďalekohľady určené na pozorovanie oboma očami. Pri takzvaných „binokulároch“ rozlišujeme niekoľko základných konštrukcií. Ide o najrozšírenejší druh ďalekohľadov.
Teleskop je monokulárny ďalekohľad
Monokulárny ďalekohľad je určený na pozorovanie na veľké vzdialenosti, a preto je vybavený výrazne väčším priblížením než binokulárne ďalekohľady. Monokulárne ďalekohľady sa používajú takmer výhradne pripevnené na statíve, alebo minimálne s pevnou oporou o strom, zábradlie, apod. Teleskop si teda kupujú ľudia spravidla pre nejakú konkrétnu činnosť, napr. amatérske pozorovanie nočnej oblohy alebo ornitológovia pre pozorovanie vtákov. Zdanlivou výhodou pozorovacieho monokulárneho ďalekohľadu je jeho väčšie priblíženie v porovnaní s binokulármi. Odpadá tu nastavenie dioptrickej korekcie ako pri binokulároch. Má spravidla len koliesko zaostrovania a priblíženia, a to je všetko. Ďalšou výhodou teleskopu je možnosť pripevniť k nemu fotoaparát a zhotovovať fotografie na veľké vzdialenosti.
Pridať nový komentár
Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.