Už neraz ste zápasili s vyladením stanice na vašom autorádiu, keď ste prechádzali istým úsekom? Zvlášť nepríjemné je to, ak práve počúvate dôležitý oznam z dopravného servisu, svoju obľúbenú hudobnú reláciu, či iné aktuality. Anténny zosilňovač taktiež pracuje na istom, špecifickom princípe a zdôrazňujeme jeho pomoc pre skvalitnenie príjmu rádiového a televízneho signálu. Stáva sa skvelým doplnkom v horšie pokrytých oblastiach, nie je však žiadnou náhradou za zlú výbavu alebo chybný hardvér v autorádiu.
Čo musíme najprv vedieť o anténnych zosilňovačoch?
Bežným štandardom v našich autách už nie je len príjem rádiového signálu, ale aj televízneho. Preto mnohých priam „zdvíha zo sedadiel“ šum a samé zrnité obrazy. Pri anténnom zosilňovači nehrá prím len konkrétny typ (vnútorná, vonkajšia), ale najmä možnosti umiestnenia. Zohľadňujeme výšku, v akej sa anténny zosilňovač práve nachádza a smerovanie. Laickým pravidlom býva, že čím vyššie sa zosilňovače nachádzajú, tým kvalitnejší signál získate.
V podstate by medzi nimi a zdrojom signálu nemali byť žiadne robustné prekážky (budova, les, priemyselná zóna). Tým naznačujeme, že anténny zosilňovač teleskopického, strešného typu je o niečo nápomocnejší než interiérové modely. Samozrejme, výkon zariadenia je danou veličinou, len ťažko ho zmení obsluha a manipulácia pre lepšie zosilnenie signálu. Odporúčame snažiť sa o čistejší zvuk, pomôcť k tomu môže ďalšie uzemnenie.
Na čo sa zamerať pred zapojením nového anténneho zosilňovača?
Užívateľom často nestačí informácia od výrobcu o výhodách lepšieho terestriálneho príjmu a o fungovaní zosilňovača ako medzikus anténa-autorádio. Pre fungovanie anténnych zosilňovačov je nutné skontrolovať napájač, tzv. napájanie po koaxe (fantómové napájanie). Napájače sa dostávajú do prostredia medzi autorádio a anténny auto konektor. Ich súčasťou sú (modro-biele) káble, ktoré podľa odporúčaní zapojíte na protiľahlej strane konektora ISO.
A čo nasleduje po správnom napojení anténneho zosilňovača? Vašou úlohou je teraz kontrolovať, ako sa zmenilo rušenie pri počúvaní „slabších“ staníc. Ideálne, ak dosiahnete pomocou zosilňovača tzv. čistú reprodukciu a zvýraznenie vysokých tónov. Počas jazdy by ste už nemali zápasiť s kolísaním FM signálu. Ak sa tieto deficity vôbec neodstránili, kontaktujte odborný servis a v žiadnom prípade nepodceňujte starostlivosť o doplnkovú techniku vo vašom aute.
Pridať nový komentár
Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.