Plynové varné dosky používame už viac ako storočie a stále sú najčastejšie používaným typom varných dosiek v našich kuchyniach. Je to tak najmä vďaka tomu, že sme ich dokázali technologicky vylepšiť na potrebnú úroveň, aby mohli konkurovať iným druhom varných dosiek.
Krátko z histórie
Do popredia záujmu bežných ľudí sa u nás dostali najmä koncom dvadsiateho storočia, keď rapídne stúpali ceny elektrickej energie. Používali sa však oveľa skôr. Prvý model plynového sporáku navrhol v roku 1826 britský vynálezca James Sharp. Samozrejme v tom čase nebol ešte dostupný širokej verejnosti. Až v 20. storočí sa spolu s elektrickými sporákmi stal súčasťou kuchyne bežných ľudí. Predchádzali tomu však mnohé vylepšenia. Prvé plynové sporáky mali mnoho nedostatkov, ako časté úniky plynu a s tým spojené nebezpečenstvo výbuchu a podobne.
Súčasnosť
Ak ste aj vy používali v minulosti plynovú varnú dosku vo svojej kuchyni, určite si spomínate, že ju bolo treba zapaľovať otvoreným ohňom. Napríklad zápalkami alebo zapaľovačom. V súčasnosti však už tento spôsob zapaľovania plynových varných dosiek nahradilo vstavané elektrické zapaľovanie. Ovládanie je tak oveľa jednoduchšie a úspornejšie. A tiež bezpečnejšie. V posledných rokoch sa aj plynové varné dosky zmodernizovali. Medzi štandardné funkcie patrí
- automatické zapaľovanie, ktoré pustí a zapáli plyn až keď sa stlačí a otočí ovládanie
- ochrana proti výpadku plameňa, teda ak horák omylom zhasne, plyn sa najčastejšie vypne
- ľahko umývateľný povrch dosky
- ochrana proti pretečeniu, ktorá vypne plyn ak senzor zaznamená vytečenú tekutinu, ktorá by mohla uhasiť oheň
Podobných funkcií je viac. Ak si chcete vybrať ten najvhodnejší model plynovej varnej dosky, mali by ste zvážiť niekoľko podstatných vecí. V prvom rade ide o správne rozmery plynovej varnej dosky. Radšej si ju niekoľkokrát poriadne premerajte, predtým ako ju kúpite. Existujú štvorcové aj obdĺžnikové modely. Rovnako skontrolujte aj priestor, kde ju chcete umiestniť, aby spĺňal požiadavky výrobcov na dostatočnú vzdialenosť od povrchu a pod varnou doskou. S tým súvisí aj počet horákov. Najčastejšie sa používajú varné dosky so štyrmi horákmi, ale na trhu nájdete aj plynové varné dosky s piatimi horákmi alebo iba s dvomi horákmi. Druhý variant sa hodí najmä do menších obytných priestorov, ako napríklad garsónka alebo karavan. V prípade piatich horákov je často k dispozícii aj tzv. horák wok umiestnený buď v strede alebo ďalej od ostatných horákov. Zvážte aj rozmiestnenie horákov a ich veľkosť. Vyberte si také, ktoré najviac vyhovujú tomu, ako často a v akom množstve varíte. Najnovšie modely majú horáky zabudované pod sklokeramickou plochou, čo znižuje ich náročnosť na čistenie a údržbu. To však neznamená, že plynové varné dosky netreba čistiť. Udržiavať najmä horáky v čistote je dôležité, aby sa zabránilo zbytočnému úniku alebo nerovnomernému prúdeniu plynu. Plynové varné dosky sa stali takpovediac tradičnou súčasťou kuchyne. Aj v súčasnosti im často dávajú prednosť dokonca aj šéfkuchári v luxusných hoteloch či reštauráciách. Majú totiž stále svoje výhody oproti iným typom varných dosiek.
Výhody a nevýhody
Najväčšou výhodou plynových varných dosiek je ich nízka cena oproti iným typom. Ide rádovo o desiatky, niekedy o stovky eur. Na trhu sú jednoducho najlacnejšie. Okrem toho je lacné aj palivo. Najčastejšie zemný plyn. Takže jeho kúpou môžete ušetriť hneď dvakrát. Ďalšou výhodou je ich jednoduché a rýchle ovládanie. Veľkosť plameňa nastavujete jednoduchým pridaním alebo znížením množstva plynu. Zapaľovanie je najčastejšie automatické. V najnovších modeloch je tiež zabezpečená aj poistka proti nesprávnemu použitiu, napríklad deťmi. Rovnako je zabudovaná aj poistka proti úniku plynu. Najväčšou nevýhodou oproti iným typom varných dosiek bolo ešte nedávno prácne čistenie povrchu dosky a stojanov. Sčasti sa tento problém vyriešil spomínaným nahradením kovového materiálu sklokeramikou. To však o niečo zvýšilo cenu takýchto modelov. Pri starších modeloch však tento problém ostal. Pri rozhodovaní o tom, aký typ varnej dosky kúpite nezabudnite na to, že je nutné zabezpečiť prívod plynu do sporáka. Ak v dome či byte takýto prívod nemáte, poriadne zvážte či sa vám oplatí plynovú varnú dosku kúpiť. Na rozdiel od elektrických či indukčných varných dosiek nie je možné nastaviť časovač pre vypnutie varenia. Aspoň zatiaľ. Možno sa aj túto nevýhodu podarí v blízkej budúcnosti odstrániť. Kto vie? Ak ste sa ešte nerozhodli, aký typ varnej dosky by bol pre vás najvhodnejší, dajte si radšej poradiť aj od odborníka priamo v predajni či v e-shope. Nič za to nedáte a môžete tak aj ušetriť čas a najmä peniaze.
Pridať nový komentár
Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.