Jahody patria k jednému z najobľúbenejších a najčastejšie pestovaných druhov ovocia u nás. Vďaka výnosnosti približne 1 kilogram plodov z metra štvorcového sú vhodné aj na výsadbu na malých plochách. Toto ovocie typické pre začiatok leta sa pestuje skoro na celom území Slovenska. Záhradkári sa snažia o čo možno najlepšie zväčšenie úrody hnojením jahôd mnohými zaužívanými aj menej tradičnými spôsobmi.
Pri výsadbe jahôd a starostlivosti o sadenice je potrebné uvedomiť si o akú odrodu mám záujem a potom sa o ňu náležite starať. U nás sa najčastejšie vyskytujú štyri druhy jahôd:
- Jahoda veľkoplodá raz rodiaca – táto odroda dozrieva v mesiacoch jún a júl
- Jahoda veľkoplodá remontantka – hlavná úroda v júni a v júli, potom má ešte menšiu úrodu na jeseň
- Jahoda veľkoplodá stálerodiaca – rodí od júna až do neskorej jesene
- Jahoda drobnoplodá (mesačná) – menšie mimoriadne aromatické plody od júna až po koniec vegetácie
Správna výsadba jahôd
Jahody sa vysádzajú zo sadeníc spravidla skoro na jar alebo po zbere plodov. Výsadba prebieha do pripravenej pôdy, ideálne pohnojenej hnojivom pre jahody. Použiť sa môže aj klasický kompost, ktorý zapracujeme do pôdy.
Vysádzame iba sadenice s riadne vyvinutým koreňovým systémom a minimálne troma silnými a zdravými listami. Pokiaľ sú korene suché, je možné ich namočiť pred sadením do vody. Pri výsadbe je potrebné dbať na to, aby sa nevysádzali do blata, ktoré môže korene zabaliť do balu tvrdej hliny.
Hnojenie jahôd
Jahody by sa mali správne prihnojovať každý rok v predjarnom období a po zbere plodov. Niektorí záhradkári používajú priemyselné hnojivo určené pre všetky plodiny v záhrade. Pokiaľ však chcete dosiahnuť maximálnu kvalitu a množstvo úrody, odporúča sa využiť hnojivo konkrétne pre jahody.
Hnojivo špeciálne pre jahody okrem toho, že dodá rastlinám presne tie živiny, ktoré potrebuje, pôsobí aj ako prevencia proti škodcom. Jahody síce nie sú veľmi náchylné na choroby a škodcov, ale človek nikdy nevie. Aby sa nestalo, že financie ušetrené za hnojivo budete musieť investovať do ochrany proti škodcom alebo dosiahnete menšiu úrodu.
Tak hor sa do pestovania jahôd, veď to vôbec nie je zložité!
Pridať nový komentár
Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.