Akvárium s rybkami, vodnými rastlinami, kameňmi, osvetlením a rôznymi inými doplnkami je peknou dekoráciou ktoréhokoľvek príbytku či kancelárie a navyše navodzuje príjemnú, ukľudňujúcu atmosféru. Keď sa však zanedbáva jeho údržba, nielen že môže vyzerať odpudzujúco, ale i zapáchať. V tomto článku by som vám preto chcela predstaviť zeolit, horninu, ktorá je pri údržbe akvárií nenahraditeľným pomocníkom.
Zeolit – krátky popis
Aby ste lepšie pochopili prečo je zeolit taký výnimočný, skúsim vám v skratke trochu popísať jeho vzhľad a vlastnosti. Zeolit je sopečná hornina, ktorá svoju terajšiu podobu nadobúdala niekoľko miliónov rokov. Vznikala pôsobením vysokých teplôt a tlakov na usadený sopečný popol. Takto sa vyformovala hornina bielosivej farby, ktorú tvorí labyrint miniatúrnych dutiniek a kanálikov. Táto porézna hornina je vďaka svojej štruktúre a zloženiu schopná, podobne ako špongia, adsorbovať látky rôzneho skupenstva, a preto ju možno využiť v rôznych odvetviach. Zeolit životnému prostrediu nijako neškodí, a rovnako neškodí ani človeku pri kontakte s ním.
Štrk a filtračný materiál
Zeolit má v akváriu viacero využití a úloh. Keďže táto hornina má pekný vzhľad, môžete ju použiť ako dekoračný štrk do akvária. Taktiež ho však môžete použiť do filtra ako filtračný materiál, pričom je vhodnejší než napríklad priesok. Piesok vodu filtruje len pomedzi zrná a zeolit cez svoje póry. Veľkosť pórov je cca 3 – 10nm a nič s priemerom väčším ako priemer póru sa cezeň nedostane. Zeolit v akváriu teda filtruje vodu, ďalej zabraňuje rozmnožovaniu rias, adsorbuje rozkladajúcu sa potravu a výlučky, upravuje hodnotu pH vo vode a taktiež pohlcuje pach. Či už použijete zeolit ako štrk alebo ako filtračný materiál, zaručene zlepšíte prostredie vašich rybiek.
Recyklácia zeolitu
Zeolit je však potrebné po nejakom čase vymeniť, a to je vtedy, keď už nebude do seba schopný adsorbovať viac nečistôt. Nemusíte ho však vyhodiť rovno do koša, môžete ho „oprať“.
Postup je veľmi jednoduchý:
Zeolit z akvária namočte po dobu 24h do slanej vody. Soľ pomáha uvoľniť všetky adsorbované látky. Potom ho opláchnite a nechajte vysušiť. Môžete tak urobiť v rúre alebo priamo na slnku. Takto opratý zeolit potom môžete použiť, znova a znova. Viac o tejto hornine a produktoch vyrobených z nej sa dozviete tu.
Pridať nový komentár
Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.