Nie každý záhradkár je zároveň aj odborníkom na hnojivá. Práve preto sa pri pestovaní zeleniny, ovocia aj okrasných rastlín musíme spoľahnúť na rady iných. Tie hľadáme na internete, v knihách, u známych. Tieto rady ohľadom hnojív sa však na rôznych stránkach, v rôznych literatúrach aj u rôznych ľudí veľmi často navzájom líšia. Kde sa stáva chyba, prečo sa jednotliví ľudia nevedia zhodnúť na jednoznačných „pravidlách“ ohľadom hnojenia a ako to teda v skutočnosti je?
Prečo vznikajú nejasnosti ohľadom správneho hnojenia?
Dôvodov, prečo sa viaceré zdroje nevedia zhodnúť jednoznačne na tom, aké hnojivá, kedy, a v akom množstve používať na jednotlivé produkty, je viacero. Prvým je to, že do našich kníhkupectiev (a odtiaľ aj na internet) sa dostávajú v najväčšej miere zahraničné tituly. Tu vznikajú hneď dva problémy – zahraničné knihy o hnojení sú prispôsobené rastlinám aj klimatickým podmienkam krajiny, v ktorej bola kniha napísaná. Druhý problém vzniká priamo pri prekladaní – pokiaľ ide o hnojivá, aj veľmi malá odchýlka od pôvodného textu môže spôsobiť úplne opačný výsledný efekt, ako sme chceli docieliť.
Nechajte si poradiť od známych…
Čo z toho vyplýva? Paradoxne sa zdá, že rady našich známych môžu byť v tomto smere pre nás najvýhodnejšie. Hlavne pokiaľ ide o ľudí, ktorí sa pestovaniu venujú už dlhšiu dobu a z vlastných skúseností majú odskúšané, ktoré hnojivá, kedy a ako sú pre určitú rastlinu najvhodnejšie.
Základné informácie o tom, aké hnojivá a aké hnojenia sú (ne)vhodné
V posledných riadkoch sa zameriam už na konkrétne plodiny, ktoré sa u nás v záhradkách pestujú najčastejšie.
Prvou najčastejšou chybou je hnojenie rastlín, ktoré si v našich končinách hnojivá vôbec nevyžadujú, hoci v množstve literatúry nájdete celé návody, ako ich správne hnojiť. Takýmito plodinami sú napr. cibuľa, cesnak, hrach a fazuľa.
Druhou chybou je zapracovávanie hnojiva. Našli ste už niekedy niekde radu, aby ste hnojivá iba roztrúsili do tesného okolia rastliny? Som si istá, že áno – avšak to je zrejme najväčšia chyba, akú pri hnojení môžete urobiť. Jednak pre to, že takto „roztrúsené“ hnojivá ničia jemné korienky rastlín a tiež sú z pôdy veľmi jednoducho odplavované.
Posledná chyba, ktorú musím spomenúť je hnojenie listov – to určite vynechajte pri plodinách, ako napr. rajčiny, uhorky, egreše či vinič.
Pridať nový komentár
Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.